تعمیرات انواع آبگرمکن در مشهد
13 فروردین

جرم گیری آبگرمکن 1

جرم گیری آبگرمکن یکی از مهم ترین مواردی است که هر ساله باید انجام شود تا در منزل با مشکل سرد بودن آب روبه رو نباشیم که اگر در زمان های مشخص جرم گیری آبگرمکن انجام شود هزینه های تعمیرات آبگرمکن در دراز مدت بسیار کاهش می یابد. اگر خودتان می خواهید جرم گیری را انجام دهید و هیچ تجربه ای ندارید بهتر است تا انتها مقاله را خوانده و سپس به انجام رسوب زدایی ابگرمکن بپردازید ولی پیشنهاد می کنیم جرم گیری آبگرمکن را به متخصصین و سرویس کار کولر گازی بسپارید. در ادامه به جزییات نحوه صحیح جرم گیری آبگرمکن پرداخته می شود.

چرا باید آبگرمکن جرم گیری شود؟

با توجه به استفاده فراوان آبگرمکن و ضروری بودن این وسیله در منزل برای بهینه گرم آب به طور میانگین باید هر سال یک بار حداقل آبگرمکن رسوب زدایی شود که با توجه به کیفیت آب، نسبت مواد معدنی و املاح آب مصرفی می توان دیر تر نیز جرم گیری کرد. در صورت مشاهده گرم نشدن آب به وسیله آبگرمکن می توان نتیجه گرفت احتمال اینکه نیاز به جرم گیری دارد زیاد می باشد که روسوبات زیاد در داخل لوله های آبگرمکن حرارتی که باید آب را گرم کند جذب رسوبات شده و آب گرم نمی شود که همانند رسوب درون کتری می باشد و بخاطر املاح موجود در اب و حرارت این رسوبات به دیواره کتری می چسبد در اب مگرمکن نیز حرارت و املاح آب در داخل لوله های مبدل گرمایی آبگرمکن دچار رسوب شده که با رفع گرفتگی و رسوب زدایی می توان این مشکل را حل نمایید. عامل دیگر روسوب احتمال گرفتگی رسوب در لوله بالای شمعک است به دلیل گرمای بیشتر این نقطه نسبت به بقیه نقاط  لوله که با تنظیم کردن شمعک آبگرمکن می توان از گرفتگی نقطه ای مبدل به دلیل گرمای زیاد تر جلو گیری کرد و دیرتر آبگرمکن نیاز به جرم گیری پیدا کند. با نصب فیلتر بر سر راه آب سر نیز می توان املاح وارده بر مبدل حرارتی و لوله ها را کاهش داد که در این صورت املاح کمتری به دیواره های ابگرمکن چسبیده و دیر تر نیاز به جرم گیری پیدا می کند.

چرا نیاز به رسوب گیری ابگرمکن داریم؟

مواقعی که ابگرمکن نیاز به رسوب دارد سرو صدایی از لوله های مبدل شنیده می شود و همچنین هنگام روشن کردن آب گرم، آب به سرعت سرد می شود با جرم گیری به راحتی این مشکلات رفع می شود و همچنین اگر رسوب زدایی را انجام ندهیم و یا دیر انجام دهیم احتمال اینکه با مشکلاتی همچون افزایش رسوبات داخل مبدل و سوراخ شدن مبدل روبه رو شود که در این صورت دیگر ابگرمکن قابل رسوب زدایی نیست و باید مبدل حرارتی را تعویض نمایید و اگر به موقع ابگرمکن را سویس می شد و رسوب گیری انجام می کرفت دیگر نیاز به تعویض و دادن هزینه بیشتری برای ابگرمکن نبود.

جرم گیری آبگرمکن 2

روش جرم گیری آبگرمن

بهتر است که رسوب زدایی آبگرمکن را به متخصص و سرویس کار ابگرمکن واگذار کنید اما اگه نمی خواهید می توانید با مطالعه دقیق این مقاله و رعایت نکات ایمنی خود نیز آبگرمکن خویش را رسوب گیری نمایید. در ابتدا باید از مواد اسیدی نظیر جوهر نمک و سرکه سفید به صورت رقیق برای رسوب زدایی در آبگرمکن استفاده نمایید و مراقب باشید که در هنگام استفاده از ماسک، دست کش ولباس کار استفاده نمایید که به مشکلات تنفسی و سوختگی پوست بر اثر استفاده از مواد اسیدی بر نخورید.

جرم گیری آبگرمکن 3

آبگرمکن را به طور کامل از دیوار جدا کرده و در محیط باز قرار دهید وآب داخل مبدل را خارج نمایید  به دلیل استفاده از مواد  اسیدی و بخار مواد سمی برای جرم گیری محیط باز حتما باید باشد. پس از اطمینان از خالی بودن مبدل از آب ابتدا به دو سر ورودی و خروجی آبگرمکن آرام آرام اسید وارد می کنید تا لوله ها داخل مبدل کاملا پر از اسید شود و حدودا ۱۰ الی ۲۰ دقیقه مواد اسیدی در لوله ها می مانند تا بر جرم ها نفوذ کرده باشد پس از آن با استفاده از پمپ و شلنگ و تشت اسید را با فشار در لوله ها گردانده تا تمام رسوبات خارج شود و در آخر تمام لوله ها را از ورودی به خروجی با آب با فشار بالا تمیز کرده تا از خارج شدن اسید و رسوبات اطمینان حاصل کنید.

اگر پمپ ندارید بدون پمپ نیز می توانید رسوب گیری را انجام دهید اسید را داخل مبدل کرده  و هر دفعه اسید که پایین می رود کمی اسید اضافه کنید وقتی اسید همراه با کف از خروجی خارج شد دیگر اسید نریزید و حدوا ۳۰ ساعت صبر کنید (اگر بیشتر از این زمان صبر کنید احتمال اینکه لوله های مبدل سوراخ شود هست) که اسید به رسوبات نفوذ کند سپس آب سرد را با فشار زیاد به ورودی مبدل متصل کرده و خروجی همراه با آب و اسید و رسوبات می باشد فقط توجه نمایید فشار زیاد اب موجب نشود اب و اسید با دست و چشمتان تماس داشته باشد پس از اطمینان از خارج شدن کامل اسید یک بار کل مبدل را شستشو دهید تا رسوبات و اسیدی که احتمالا باقی مانده باشد خارج شود.

نکته: توجه داشته باشید در بعضی از مواقع به دلیل سخت بودن رسوبات با چند بار استفاده از آبگرمکن رسوبات خارج می شود و آبگرکن درست کار می کند و همچنین برای استفاده اول آبگرمکن بعد از رسوب زدایی چند دقیقه آب را باز گذاشته که اگر اسید در لوله های مبدل باشد کاملا خارج شود و پوست تان با ان تماس نداشته باشد.

نکته: توجه داشته باشید قبل از انجام رسوب زدایی آبگرمکن اطلاعات کافی برای باز کردن، بستن آبگرمکن داشته باشید همچنین این مقاله رسوب زدایی را با دقت مطالعه نمایید و در صورت بروز مشکل از متخصصان ما مشورت گرفته و یا رسوب زدایی را به سرویس کار آبگرمکن بسپارید زیرا اگه درست انجام ندهید باعث خسارات بیشتر در آبگرمکن می شوید وعلاوه بر هزینه رسوب زدایی هزینه تعمیرات ابگرمکن را نیز باید بپردازید و ما پیشنهاد می کنیم که برای انجام جرم گیری آبگرمکن یک متخصص تعمیرات آبگرمکن را بیاورید تا این مشکل را رفع نماید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام!

تیم پشتیبانی ما در تمام ساعات شبانه روز آماده مشاوره و پاسخگویی به شما هستند.

×