تعمیر کولر گازی
23 بهمن

تعمیر کولر گازی یا اسپیلت و دانستی های آن

آموزش تعمیر کولر گازیکولر گازی دستگاهی است که با تبدیل گاز به مایع سپس مایع به گاز تولید سرما میکند. نسل جدید کولرهای گازی یا همان اسپیلت کولرهای اینورتر می باشد که به آن کولرهای گازی کم مصرف می گویند. استفاده مکرر از کولرهای گازی (اسپیلت ) مشکلاتی را در سیکل سرمایشی و گرمایشی آن به وجود می آورد که نیاز به تعمیر کولر گازی پیدا می کنید.

اکثر مردم سرویس کولر گازی را به صورت دوره ای انجام نمی دهند و تا زمانی که اسپیلت خراب نشود و نیاز به تعمیر پیدا نکند اقدام به سرویس کولر خود نمیکنند و در صورت خرابی هزینه زیادی را تحمیل می شوند. در نتیجه تعمیر کولر گازی یک نیاز ضروری برای استفاده کنندگان کولر گازی می باشد.

 

جهت درخواست مشاوره و سرویس دهی اینجا کلیک کنید!

 

چگونگی عملکرد کولر گازی

دستگاه تهویه مطبوع و یا کولر گازی به وسیله قوانین فیزیکی ساده عمل می‌کنند. فشرده شدن و از دست دادن گرما در قسمت بیرونی محیط و انبساط و گرفتن گرما از محیط در قسمت داخلی. در قسمت بیرونی، گاز فرئون تحت فشار قرار می‌گیرد و به مایع تبدیل می‌شود و سپس از یک مبدل حرارتی عبور می‌کند و گرما را از گاز می‌گیرد.

سپس در قسمت داخلی از طریق یک شیر انبساط که در مسیر جریان گاز قرار می‌گیرد، مایع تبدیل به بخار شده و منبسط می‌شود و به گاز تبدیل می‌شود، گرمای نهان مورد نیاز برای این جریان از محیط داخل تامین می‌شود، هوا با عبور از روی لوله‌های اواپراتور پنل گرمای خود را از دست می‌دهد و خنک می‌شود (هوای سرد شده به داخل اتاق منتقل می‌شود). گاز توسط گرمای هوای اتاق گرم می‌شود و به سمت کمپرسور می‌رود و فشرده شده و به سمت کندانسور حرکت کرده و در آن حرارت به هوای آزاد منتقل شده و چرخه ادامه می‌یابد.

هر دو شبکه اواپراتور و کندانسور، واحدهای بسته‌ای هستند و شما نمی‌توانید آنها را تعمیر کنید، باید یک متخصص آموزش حرفه‌ای را صدا کنید. کاری که شما می‌توانید انجام دهید این است که همه چیز را تمیز نگه دارید. شما می‌توانید خودتان خدماتی برای کولر گازی انجام دهید، اما تعمیرات اساسی نیاز به وسایل مخصوص دارد.

تعمیر کولر گازی

نکات مربوط به عیب‌یابی و تعمیر کولر گازی

۱. سیستم روشن نمی‌شود

فیوز یا کابل برق را بررسی کنید. اگر آنها خوب هستند، کنترل کنید که سیم‌ها به درستی به ترمینال برق کولر متصل شده باشند. اگر این کار موفقیت‌آمیز نباشد به یک تعمیرکار حرفه‌ای نیاز دارید.

۲. هیچ خنکی وجود ندارد

ترموستات را چک کنید و سعی کنید درجه آن را کاهش دهید. اگر راه عبور جریان هوا در کندانسور واحد خارجی مسدود شده باشد، به خصوص اگر مقدار زیادی برگ در اطراف آن باشد، نمی‌تواند محیط را به خوبی خنک کند. پروانه پنکه را بررسی کنید و اگر بر روی آنها شکستگی باشد باید یک تعمیرکار حرفه‌ای را صدا بزنید.

۳. یخ زدن شبکه‌های پنل

برای این کار و تمام خطاهای دیگر، تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که آنها را تا جایی که می‌توانید تمیز کنید و اگر با این کار مشکل برطرف نشد به یک تعمیرکار زنگ بزنید. این مشکل می‌تواند از کمبود گاز هم به وجود آید.

برای آماتورها شارژ گاز کولر گازی بسیار دشوار است و نیاز به دانش خاص خود را دارد. شبکه‌های مسدود شده و یا کثیف معمول‌ترین مشکلی است که می‌توانید خودتان آن را تعمیر کنید. این حالت یخ‌زدگی در حالت عادی اتفاق نخواهد افتاد، به جز در شرایط آب و هوایی خنک و زمانی که پوشش گیاهی و کثیفی زیاد شبکه‌ها را مسدود کرده باشند.

مواردی که امکان دارد با آن مواجه شوید

به محض اینکه کولر را روشن می کنید فیوز میپرد؟
• در چنین حالتی سیستم برق در جایی اتصال پیدا کرده است.
• خازن ها اتصال کوتاه کرده اند.
• موتور پروانه (فن) معیوب است -سیم کشی غلط است-موتور اصلی خراب است

آیا کولرگازیتان به بدنه برق میدهد ؟
• سیم های اتصالی که به بدنه متصل شده اند لخت شده و به بدنه اتصال کرده است
• کنتاکتهای جریان برق الکتریکی از قبیل کلید- ترموستات- و… به بدنه اتصال یافته اند.
• برق از سیم پیچ های کمپرسور به بدنه اتصال می کند

مدت کار کمپرسور طولانی تر است فن دستگاه در تمام حالات به خوبی کار می کند اما سرما کم است
• کندانسورکثیف و یا در معرض آفتاب است.
• دستگاه احتیاج به شارژ گاز دارد
• کمپرسور از فشار افتاده است

سایر موارد تعمیر کولر گازی :
• باد کولر گازی گرم است .
• اسپیلت صدا میدهد.
• لرزش در کولر گازی.
• اسپیلت روی گرما کار نمیکند.
• کولر روشن نمیشود.
• پریدن فیوز هنگام روشن شدن اسپیلت
• لوله مویی یا شیر انبساط یخ زده است.
• قسمت ورودی اواپراتور یخ زده است.
• کمپرسور کار نمیکند.
• ریموت اسپیلت عمل نمیکند.
• هیچ یک از قسمتهای کولرگازی کار نمیکند.
• بدنه کولرگازی برق دارد.
• سرمای اتاق زیاد میشود و با دمای ترموستات تعریف شده (درجه تنظیم شده دما ) مطابقت ندارد .
• یکسره کار کردن کمپرسور.
• کمپرسور به طور منظم خاموش و روشن میشود.

هرکدام از این موارد نشان دهنده ایراد در سیستم خنک کننده شما هستند و قابل رفع توسط کارشناس هستند.

انتخاب محل مناسب نصب کولر گازی

مهم ترین نکات نصب کولر گازی عبارتند از انتخاب بهترین محل برای نصب پنل داخلی و بخش خارجی کولر گازی که هم از لحاظ توزیع هوا و هم از لحاظ امنیت کولر شرایط مناسبی داشته باشد.دانستن و رعایت این نکات هنگام نصب کولر گازی کمک بزرگی به صرفه جویی در مصرف انرژی و ایجاد سرمایش و گرمایش مطلوب خواهد کرد.

برای جلوگیری از استهلاک کولر گازی حتما دمای آن را به نحو مناسبی تنظیم کنید. سیستم های داخلی کولر گازی را در معرض هوای مرطوب و گرم بیرون نصب نکنید زیرا باعث از دست رفتن سرمایش و تقطیر رطوبت و در نهایت جمع شدن آب در اطراف کولر گازی خواهد شد. در بستن سیم های برق روی ترمینال دقت کافی داشته باشید تا محکم بسته شوند در صورتی که محکم نباشند باعث می شود که ولتاژ کافی به کولر نرسیده و برد الکترونیکی و ترانس را با مشکل روبرو خواهد کرد.

مسدود کردن لوله ها در زمان لوله کشی از نکات نصب کولر گازی

با توجه به آلودگی شهر تهران، یک نصاب کولر گازی تهران باید در زمان نصب کولر گازی حتما توجه داشته باشد که ذرات معلق یا گرد و غبار وارد لوله های مبرد کولر نشود. این ذرات معلق احتمال دارد سبب مسدود شدن لوله موبین گردد و سبب آسیب رسیدن به کمپرسور و کاستن عمر و بازدهی کمپرسور کولر گازی گردد. پس در زمانیکه سر لوله ها باز است حتما لوله ها را به کمک درپوش مسدود نمایید.

قبل از اینکه لوله کشی را شروع کنید حتما لوله های مسی را قبل از انجام عملیات لوله کشی حتما بوسیله گاز ازت تمیز کنید تا ذرات ریز کاملا تخلیه گردند. از ورود آب به داخل لوله های مبرد جلوگیری نمایید چرا که با ورود آب به سیستم و لوله های مبرد باعث مسدود شدن لوله موبین می گردد و سبب آسیب رساندن به کمپرسور می گردد.

در زمانیکه سر لوله ها باز است حتما احتیاط کنید تا آب وارد لوله ها نشود و در روزهای بارانی لوله کشی را انجام ندهید زیرا احتمال دارد که آب باران و رطوبت به داخل لوله ها راه یابد. پس از باز کردن درپوش مخصوص لوله ها بلافاصله لوله ها را به سیستم متصل نمایید. ورود رطوبت و هوا به داخل لوله ها سبب ایجاد فشار غیرطبیعی شده و اسیدهای مخرب تولید می کند و در نهایت به کمپرسور آسیب وارد می کند.

تمیز کردن لوله های سیکل مبرد از نکات نصب کولر گازی

برای تمیز کردن داخل لوله سیکل مبرد هرگز از اکسیژن استفاده نکنید این عمل باعث انفجار در سیکل می شود و در زمانیکه اکسیژن در محفظه کمپرسور و ترکیب شدن آن با روغن کمپرسور سبب آتش سوزی و یا حتی انفجار کمپرسور خواهد شد. پس از اتمام نصب و لوله کشی کولر گازی، تمام اتصالات و لوله ها را نشت یابی کنید.

برای لوله کشی کولر گازی حتما مسیری را انتخاب کنید که به خم کاری کمتری نیاز داشته باشد و حتما در هنگام لوله کشی مراقب خم های لوله و زانوها باشید. برای خم کردن لوله ها از لوله خم کن و با زاویه مناسب استفاده کنید. توجه به شیر سه راهه کولر گازی توجه نمایید تا در زمان کارکرد دستگاه این شیر بسته نباشد تا گاز بتواند به کمپرسور برگردد.

میتوانید برای تمیز کردن و یا شستشوی سیکل کولرگازی مطلب مربوط به چگونگی شستشوی سیکل و لوله های کولرگازی را مطالعه نمایید.

رعایت نکات ایمنی در هنگام نصب کولر گازی

استفاده از اتصالات ایمن و همچنین نصب دقیق و با دقت کولرگازی در محلی مناسب با رعایت نکات ایمنی میتواند یکی از موارد مهم درهنگام نصب کولر گازی باشد.باید دقت داشته باشید که از محکم شدن اتصالات بر روی محل نصب کولر گازی مطمئن شوید. همچنین مکان انتخابی بر روی سیمکشی برق توکار ساختمان نباشد که باعث اتصال برق و به وجود آمدن اتفاقات خطرناکی میشود. دیوار و یا محل نصب کولرگازی را دفت نمایید که  خیس و یا نمدار نباشد گاهی امکان دارد دیوار  دارای نم  نشتی لوله اب در داخل  باشد که موجب سستی و نا امن بودن دیوار میشود که باید از محل نصب مطمئن باشم.

نکات لازم برای تعمیر کولر گازی

بعضی از وسایل خونه هستند که اگر مشکلی براشون پیش بیاد، می‌تونند روند زندگی روزمره‌ی شما رو مختل کنند. یکی از این لوازم خانگی کولر گازی هست؛ اگر در فصل‌های گرم سال مشکلی برای کولر گازی شما پیش بیاد، تحمل اون گرمای طاقت‌فرسا و کلافگی بعدش، واقعا سخت خواهد بود؛ در این مواقع یا می‌تونید به تعمیر کولر گازی فکر کنید یا تعویض اون؛ خبر خوب این‌که در ۹۰درصد مواقع کولرهای گازی قابل تعمیر هستند و دیگه نیازی نیست متحمل هزینه‌های بالای تعویض اون بشید. اما از اون‌جایی‌که این کار بسیار تخصصیه، باید به دست تعمیرکار ماهر سپرده بشه؛ در غیر این صورت متحمل هزینه و عواقب جبران‌ناپذیری خواهید شد.

کولر گازی رو بهتر بشناسید

قبل از این‌که به سراغ توضیحاتی راجع به تعمیر کولر گازی بریم بهتره کمی راجع به کولر گازی شناخت داشته باشید؛ کولر گازی نوعی از سیستم سرمایشیه که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده این مدل کولر بسیار حساس بوده و درصورت برخورد با کوچک‌ترین مشکلی توصیه می‌شه به سرعت سراغ متخصصین تعمیر کولر گازی برید؛ اگر می‌خواید این دستگاه چندین سال و بسیار عالی برای شما کار کنه و مهمون منزل شما باشه، باید هرسال اقدام به سرویس کولر گازی کنید و کلیه قطعات اون توسط متخصصین سرویس و تعمیر کولر گازی چک بشه و از سلامت‌‌‌‌‌ اون مطمئن بشید! اگر این کار‌ها رو انجام بدید، قطعا عمر کولر گازی شما بسیار بالا خواهد بود.

کولرگازی

اهمیت کولر گازی در زندگی امروز

امروزه با توجه به منسوخ شدن استفاده از کولرهای آبی،‌ روز به روز درخواست برای نصب کولر گازی بالا و بالاتر می‌ره. این سیستم‌ها تقریبا تمامی نیاز‌‌های هر فردی رو نسبت به گرما و سرما به طور کامل پشتیبانی می‌کنند؛ در سال‌های اخیر همواره تابستان‌‌های گرمی رو دیدیم. کولر‌‌های گازی می‌تونند سرمایش بسیار محسوس و قوی‌تری رو به منزل شما هدیه بدن. ضمنا نصب کولر گازی در مناطق جنوبی ایران مثل زاهدان و دزفول و اهواز بسیار واجبه و درصد بالایی از کولرهای اون مناطق رو همین کولرهای گازی پوشش می‌دن. گرمای طاقت فرسا در این مناطق ایجاب می‌کنه که حتما و حداقل در هر واحد ساختمانی، یک کولر گازی نصب بشه. همچنین به علت پرطرفدار بودن این کولرها، قطعات مورد نیاز به تعویض و یا تعمیر اون‌ها هم به آسونی در دسترسه.

تعویض و یا تعمیر کولر گازی؟!

اگر کولر گازی شما خوب کار نمی‌کنه یا اصلا روشن نمی‌شه، حتما یه مشکلی داره؛ اما برای رفع این مشکل باید کولر رو تعویض کرد یا با تعمیر هم می‌شه اون مشکل رو برطرف کرد؟! فارغ از این‌که انواع مشکلات مختلف کولر گازی می‌تونه قابل رفع یا خیلی حاد باشه، نکات دیگری رو هم باید در نظر گرفت تا مطمئن بشید باید کولرتون رو تعویض کنید یا با تعمیر هم کارش راه می‌افته! در این بخش به بررسی بعضی از این نکات می‌پردازیم:

عمر کولر گازی شما چند ساله؟

متخصصین سرویس و تعمیر کولر گازی اعتقاد دارند که عمر یک کولر گازی چیزی بین ۱۰ تا ۱۵ ساله. اگر سن کولر شما بیشتر از اینه، احتمالا تعمیر کولر گازی کافی نیست؛ در این مواقع یک کولر گازی جدید خیلی بهتر می‌تونه به کمک‌تون بیاد و در عین حال مصرف برق شما رو هم کاهش بده. اما اگر کولر شما کهنه نیست، به‌راحتی قابل تعمیره و می‌تونید از تعمیرکاران مجرب برای تعمیر کولر گازی تون استفاده کنید.

هزینه‌ی تعمیر کولر گازی تون رو حساب کنید!

تمام هزینه‌هایی که تا به‌حال برای کولر گازی تون پرداخت کردید رو ضربدر تعداد سال‌‌‌هایی که کولر گازی تون رو خریدید بکنید. اگر عدد مورد نظر به بیش از ۵۰۰۰ رسید، تعویض کولر گازی گزینه بهتری نسبت به تعمیر‌‌‌‌‌ اونه. شما همچنین باید هزینه نگهداری و همچنین زمانی که صرف یک دستگاه قدیمی در برابر یک دستگاه جدید می‌کنید رو در نظر بگیرید.

در صورت مواجه با این قبل مشکلات برای تعمیر کولر گازی خود به سایت توس سرویس مراجعه و سفارش خودتون رو ثبت کنید تا در کمترین زمان ممکن در مشهد کارشناسان ما نسبت به تعمیر کولر گازی شما اقدامات لازم رو انجام بدن.

۴ نظر در “تعمیر کولر گازی و مشکلات شایع آن

  1. به نظرم تعمیرکولرگازی کار بسیار تخصصیه و از هر کسی برنمیاد. بچه های توس سرویس به نظرم به خوبی از پس این کار برمیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام!

تیم پشتیبانی ما در تمام ساعات شبانه روز آماده مشاوره و پاسخگویی به شما هستند.

×